Alergie w dzisiejszych czasach są coraz powszechniejszym zjawiskiem zarówno wśród dzieci, jak i wśród ludzi dojrzałych. Z roku na rok sprzedawana jest większa liczba preparatów łagodzących objawy uczulenia, astmy i innych schorzeń, towarzyszących alergiom. Jesteśmy coraz wrażliwsi na warunki, w jakich przyszło nam żyć i funkcjonować. Próbujemy sobie radzić w rozmaity sposób, eliminując wszelkie detergenty, unikając wełny zwierzęcej i usuwając kurz z półek nawet kilka razy dziennie. Baczną uwagę też zwracamy na to, co jemy i z dystansem spoglądamy na zwierzęta domowe. Czytaj dalej
Archiwum miesiąca: styczeń 2013
Koła zębate
Od lat koła zębate stanowią główny element napędowy wielu maszyn i urządzeń, które usprawniają naszą pracę i poprawiają komfort życia. Firmy, które zajmują się ich wytwarzaniem, starają się sprostać najbardziej rygorystycznym wymogom, narzucanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Nawet najmniejszy błąd podczas ich produkcji odbija się na jakości danego urządzenia, powodując rozmaite awarie. Jedno nieprawidłowe wyliczenie może skończyć się zniszczeniem całej maszyny, a więc liczy się przede wszystkim precyzja, z jaką są wykonane.
Firmy, które produkują tego typu elementy, zdają sobie sprawę z tego, że od nich zależy, czy dane urządzenie będzie działało zgodnie z jego przeznaczeniem. Pod uwagę brane są obciążenia i intensywność pracy, którą wykonywać będą konkretne koła zębate. Materiał, który zostanie użyty do ich produkcji, nie może ulegać odkształceniom i wypaczeniom, a więc do tego celu używane są najtwardsze stopy metali.
Bardzo często kołom zębatym towarzyszą listwy zębate, które pozwalają na zastąpienie ruchu obrotowego ruchem liniowym. Wszystkie rowki i wypustki muszą być idealnie dopasowane, by nie dopuścić do uszkodzenia maszyny, wykorzystującej ich działanie. Niebywałej precyzji wymagają również koła zębate stożkowe, których wykonanie jest wyjątkowo trudne. Do produkcji elementów napędowych używany jest specjalistyczny sprzęt, który nie pozwala na to, by ich wymiary odbiegały od projektu. Dzięki niemu firmy zajmujące się ich wykonywaniem mogą wykonywać nie tylko standardowe koła zębate, ale również realizować indywidualne, nietypowe zamówienia.
Cięcie laserem
Większość materiałów używanych w przemyśle wymaga precyzyjnych kształtów, które warunkują prawidłowe ich wykorzystanie. Największy problem stanowi ich wycinanie, które przy wykorzystaniu starych, tradycyjnych metod pozostawia wiele do życzenia. Powtarzalność poszczególnych elementów nie jest idealna, a brzegi ciętej powierzchni ostre czy poszarpane. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszy się cięcie laserem, które pozwala na uzyskanie dokładnie takich wymiarów, jakie są potrzebne, pozostawiając gładkie i proste brzegi ciętego materiału.
Cięcie laserem może być oparte o różne metody. Innych sposobów będziemy używali do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, papieru czy metali o zróżnicowanej twardości i strukturze. Cięcie poprzez odparowanie najlepiej sprawdza się w przypadku nietopliwych materiałów. Stale nierdzewne zazwyczaj są cięte poprzez topienie oraz wydmuchiwanie, a stale węglowe są wypalane. Szkło wymaga specjalnego traktowania, ze względu na swoją kruchość. Wymuszane są na nim pęknięcia, które powodują powstawanie określonych kształtów i nacięć.
Cięcie laserem wymaga dużej precyzji, a więc zastosowania wysokiej jakości maszyn. Strumień lasera jest na tyle wąski, że na obrabianym materiale będzie widać każde, minimalne drgnięcie czy przesunięcie. Dobrej jakości maszyny tnące to poważny wydatek dla firm zajmujących się cięciem materiałów różnego rodzaju. Niestety ograniczona jest też grubość blachy, szkła czy tworzywa, którą może pokonać laser. Z roku na rok jednak maszyny są coraz nowocześniejsze, zwiększają się również ich możliwości tnące.
Serwis samochodowy
We współczesnym świecie życie galopuje z taką prędkością, że często nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z natłokiem pracy, spraw do załatwienia i obowiązkami domowymi. Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, którym możemy szybko przemieszczać się po mieście i próbować zapanować nad swoim czasem. Ulice niczym nie przypominają lat osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy poruszaliśmy się głównie środkami miejskiego transportu. Dziś jest on nie tylko mało komfortowy, ale i zupełnie nieopłacalny.
Nasze dzieci również muszą sobie radzić z czasem. Najczęstszym prezentem, jaki otrzymują na swoje, osiemnaste urodziny, jest opłacony kurs na prawo jazdy. Dzięki jego ukończeniu mogą wsiąść do samochodu i samodzielnie dojeżdżać do szkoły oraz na inne zajęcia. Niezależnie od miasta, w którym się znajdziemy, na ulicach przeważają niewielkie samochody, którymi łatwo można się przemieszczać wąskimi, często jednokierunkowymi uliczkami. Wśród nich króluje Opel, jako relatywnie niedrogie auto, nie generujące dużych kosztów eksploatacyjnych.
W każdym mieście znajdziemy też autoryzowany serwis Opel, który ma duże znaczenie nie tylko podczas gwarancyjnych napraw i przeglądów. W takim miejscu zakupimy też markowe akcesoria do swojego samochodu, a dzięki profesjonalnej obsłudze drożej sprzedamy samochód, gdy będziemy chcieli wymienić go na nowszy model. Nabywcy chętniej kupują auta z wiadomego źródła, a autoryzowany serwis jest gwarancją ich dobrego stanu technicznego.
Certyfikacja ISO 22000
Certyfikat ISO 22000 jest narzędziem, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa żywności od momentu jej wyprodukowania, aż do ostatecznego odbiorcy. Liczy się każde ogniwo w łańcuchu dostaw, pośrednicy, firmy transportowe, hurtownie i sprzedawcy. Produkty opatrzone tym certyfikatem zdobywają duże zaufanie klientów i kontrahentów. Certyfikat potwierdza produkcję zgodną z polskimi oraz międzynarodowymi regulacjami prawnymi. Z powodzeniem więc towary mogą zdobywać światowe rynki, co jest niezwykle istotne w rozwoju każdego przedsiębiorstwa.
System ISO 22000 może być wdrażany przez wszystkie firmy, które mają styczność z żywnością, poczynając od producentów żywności oraz pasz, wytwórców opakowań, poprzez firmy cateringowe czy zajmujące się zbiorowym żywieniem, aż do sprzedawców, firm sprzątających i producentów środków czystości. Skupia się przede wszystkim na komunikacji pomiędzy kolejnymi ogniwami łańcucha prowadzącego do ostatecznego odbiorcy. Tak samo ważna jest komunikacja wewnątrz każdej firmy, która znajdzie się na drodze danego produktu.
ISO 22000 wspomaga zarządzanie bezpieczeństwem żywności poprzez szczegółowe jego planowanie, wdrażanie i ciągłe uaktualnianie w oparciu o zmieniające się gusty i oczekiwania konsumentów. Dzięki systemowi łatwiej jest każdej firmie uzyskać wysoką pozycję na rynku, gwarantuje on też poprawę wewnętrznego jej funkcjonowania. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeprowadzenie procesu certyfikacyjnego przez uprawnioną do tego celu jednostkę.